HobbyCNC fórum
FTP tárhely: http://cnctar.hobbycnc.hu v0.9.6 Régi HobbyCNC oldal: http://archiv.hobbycnc.hu

Új regisztráció / Átregisztráció a régi fórumról
    
   


Léptetőmotor

Léptetőmotor választás

 

Időrend:
Oldal 132 / 133 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   128  129  130  131  132  133   Következő ►  Utolsó ►|

  Fórum főoldal  |  A lap aljára

Kristály Árpád | 3080    2005-05-21 11:16:00 [56]

Halihó!
Kösz megprobálom.
Üdv.


n/a (inaktív)    2005-05-21 11:12:00 [55]

Hali!

Lehet hogy egyenkent vannak kivezetve a tekrecsek. A vastagabb lehet hogy 2 osszetartozo tekercset jelent. Persze ez csak tipp!


n/a (inaktív)    2005-05-21 08:21:00 [54]

Egy Ohm mérővel a szálak közti összefüggést (Ohm-os értékeket) fel kellene derítened! Hátha rájövünk mi lehet az a két szál.

Előzmény: Kristály Árpád, 2005-05-20 22:38:00 [53]


Kristály Árpád | 3080    2005-05-20 22:38:00 [53]

Hallihó mindenkinek!
Aki tud segítsen, egyéb infoval.
Bontásból jutottam az alábbi motorokhoz:
Gamma, 6-volt, 1-A, nyolc kivezetés és ami érdekes négy szál vastagabb vezeték. Typ: Ml5772-200/6U, 1,8-fok/step.
Köszönöm!


rekalaca | 550    2005-05-17 17:48:00 [52]

Üdv!
Infót keresnék a következő motorról:
57SH-52A9R 22.5 ohm 0.9fok/step
9 kivezetéses, 8 különálló tekercs, egyikvég közösítve (bontásból)
előre is köszönöm

n/a (inaktív)    2005-04-29 21:43:00 [51]

Link 1
Link 2
PDF fájlok Minebea motorokról.


n/a (inaktív)    2005-04-29 12:56:00 [50]

Sziasztok!

Erről a motorról tud valaki valamilyen infót?
Mekkor a max fesz, meg ilyenek.

http://russian.uw.hu/motor.jpg



n/a (inaktív)    2005-04-26 12:17:00 [49]

Ez a "csőbehúzás" egy nagyon jó ötlet, köszi gépész! Én is elkezdtem gondolkodni valami többlet mágneses energiában, mert a vasmag tényleg nem mágneseződöt fel szétszedéskor. Nade akkor biztos ez az energiaszint esés a probléma. Olysminek tudom elképzelni, hogy szétszedéskor a mágnes erővonalainak tengelytől való távolsága megnő, majd összeszereléskor egy része kinn reked. Nade biztos van rá egy jobban összeszedett fizikai magyarázat. Tied a PONT gépész


n/a (inaktív)    2005-04-26 07:09:00 [48]

Ez roppant érdekes! Köszönjük az infót!

Előzmény: gépész, 2005-04-26 06:26:00 [47]


gépész | 89    2005-04-26 06:26:00 [47]

Denkiki: Egyes mágnesanyagokat, hogy megtartsuk eredeti állapotukban, állandóan kell mágnesesen söntölni, mert, ha a söntölés mértéke lecsökken, tehát, pl:a forgórészt kiszereljük, a mágnes átgrik egy annak megfelelő kisebb energiaszintre. Utána hiába rakjuk vissza az eredeti helyére, a mágnes erőssége már nem lesz az eredeti. Ezért tapasztaltad, hogy a szétszedett motor ereje lecsökkent. Ha valami miatt mégis muszály a motort szétszedni, akkor ferromágneses anyagból (pl:acél) egy vastagfalú csövet kell esztergálni
aminek a belső átmérője kb olyan mint az állórészé. Ezt a csövet az állórész vasához, amennyire csak lehet, közel tartva, ha lehet hozzá érintve át kell tolni bele a forgórészt.

Üdv mindenkinek!


n/a (inaktív)    2005-04-25 23:10:00 [46]

Nem arról a motorról beszélünk, hanem Lampas egyik elfekvőben lévő asszinkron motorjáról


Kristály Árpád | 3080    2005-04-25 21:21:00 [45]

Hallihó mindenkinek!
Miből gondoljátok, hogy az emlitett "dbudai" honlapon lévő motor nem mágne forgórészű. Az Engely könyvében található egy cég cime minden féle formányú mágneseket öntenek, valmilyen speciális módon. Az igaz, hogy amikor dbudai úrat kérdeztem a forgórészről nagy csönd támadt!
Hallihó mindenkinek4


n/a (inaktív)    2005-04-25 20:38:00 [44]

Milyen felbontású?


Lampas | 1023    2005-04-25 18:28:00 [43]

A motoron azt irja magyaul, hogy `` Vonoorsos leptetomotor`` Rajz is van mellekelve a gyengebbek kedveert harom fazisu, csillagban.

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-25 12:01:00 [42]


n/a (inaktív)    2005-04-25 12:01:00 [42]

Lampas: Az nem igazán léptetőmotor, hanem asszinkron motor. Az ilyen motor forgórészében nincs mágnes, hanem egy rövidrezárt tekercselés található. Ezek a motorok nem használhatóak pontos pozicionálásra, mivel nincsenek pozicionáló hornyok. Mindemellett indulási nyomatékuk is meglehetősen kicsi, és nagy a mágneses csúszása is.

Előzmény: Lampas, 2005-04-22 19:06:00 [26]

n/a (inaktív)    2005-04-25 11:54:00 [41]

Én megnéztem és csak egy szép farkaskutyát láttam, a többi nem működik.Kbfél éve ígérte a tulaj hogy nagy teljesítményű motorokat fog csinálni, de azóta semmi.


n/a (inaktív)    2005-04-25 11:29:00 [40]

Sziasztok!
Nézzétek meg.
http://dbudai.fpn.hu/_dwad_/frameset.php?path=http://dbudai.fpn.hu/


n/a (inaktív)    2005-04-25 07:08:00 [39]

Denkiki!
Teljesen igazad van.
Az én általam felvetettek inkább elvi jelentőségűek, mint érdekességeket mondtam el. Lehet,hogy ezeket nem mindenki ismeri és jó vigyázni.
Például azt hogy az ütődés káros én is csak mostanába tudtam meg- el sem nagyon hittem de a kisérlet meggyőzött. A fizikai magyarázata is érdekes.
Viszont akkor továbbra sem tudjuk mi az oka a legyengülésnek.


n/a (inaktív)    2005-04-24 23:50:00 [38]

Csak anyit fűznék hozzá az általad leírtakhoz, hogy azok mind szélsőségek, amiknek egy épeszű ember nem tesz ki egy motort (hacsak nem történik valami kis baleset). Példaként: van két azonos motor, az egyiket szétszedtem, a másikat nem. Amelyiket szétszedtem, nem tettem se kemencébe, és kalapácsot sem használtam a szétszerelés során. Vagyis egyik olyan dolog sem történt meg, amit leírtál. A szétszedett motor azonban mégis gyengébb a másiknál.
Magyarázatokat lehet keresni, de szerintem a tanúlság a legnagyobb erénye ennek a témának. Vagyis, ha egy mód van rá senki se kisérletezzen a motorok szétszerelésével, illetve kábelcsere esetén csak a hátsó fedlapot szabad leszedni!

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-24 06:40:00 [30]


n/a (inaktív)    2005-04-24 21:39:00 [37]

Hali!

Epp most talaltam egy oldalt ahol a srac 1,63Nm-es motorral hajtja meg a tengelyet. Az a motor (MAE HS200 2231 0300 BX 08) amit o hasznal kaphato a www.bibus.hu -n. Gondolom 23eFt/db nal kezdodik (ennyi remlik) +fa persze

Tud meg valaki pontos nyomatekerteket mondani? Kivancsi vagyok, hogy sacc per kb mekkora nyomateku motor szukseges.


Bicska | 962    2005-04-24 21:03:00 [36]

Én elöször saccra megvettem a motorokat, majd hosszú és nehéz munka után "beszereltem". Ez után kiderült, hogy nem elég erős. Ez után 5:1-es áttételt készítettem mind a 3 tengelyhez, ami nem kevés pénzbe került,-->így sem volt jó. Na ez volt a tanulópénz. Ezek után nekiálltam értelmesen: megmértem rugós erőmérővel (alias halsúly-mérő), hogy mennyi az ellenállása a szerkezetnek ill. marás közben az anyagnak, majd ennek megfelelően választottam motort. ( a valóságban ez nem így van, mert direktbe mértem 2.8Nm-t, most medig egy 8Nm-es motor fogja hajtani 1:4-es áttétellel, kicsit túlméreteztem))

Előzmény: Machszi, 2005-04-24 16:40:00 [34]


n/a (inaktív)    2005-04-24 17:41:00 [35]

Hali!

En a fogok egy kezreesos modszert valasztottam. Joval olcsobb mint boltban venni egy zsir uj motort. Egyik kiallitason beszeltem a bibus.hu egyik kepviselojevel leptetomotor ugyben. Kerdeztem, hogy szerinte milyen motor kellene, csak ugy sacc per kb. Raerzesre azt mondta, hogy szerinte 1Nm -es motor kellene. Egy ilyen motor kb 20eFt korul van(pofatlanul sokba kerul). Megjegyzem en 4eFt ert vettem ket darab hasznalt leptetomotort, egyenkent 12,5W-osak.

Ha megint motort kellene vennem akkor az alabbiakat vennem figyelembe. (ez most kicsit altalanos lesz)
-3db azonos tipusu motor legyen, mert egyszerubb szerelni es a vezerlot sem bonyolitja tul
-legalabb 12,5W-osak.
-minel kisebb legyen a tekercs ohmos ellenallasa
-szivem szerint bipolarisat vennek, de sajnos most csak unipolaris motorhoz van vezerlom. (draga az az L297+L298 pedig van benne eleve chopper uzemmod!!!)

Picit visszaterve a bibus.hu altal adott arakra. Nagyjabol 20eFt/db egy 1Nm-es motor, pontos arra nem emlekszem. Kinyitottam az elfa katalogust. 1Nm-es bipolaris leptetomotor 47EUR. Uj motor vasarlasa nem igazan celszeru szerintem (az ara miatt), de elonyos mert biztosan van utanpotlas.
Hasznalt/bontott motor vasarlasa celszerubb mert olcsobb, de nem biztos hogy talalunk kesobb is hasonlokat.


Machszi | 127    2005-04-24 16:40:00 [34]

Üdv mindenkinek!
Többnyire csendes szemlélő vagyok gépítés előtt-közben, és lenne a tapasztalt urakhoz kérdésem:
Milyen szempontok szerint választotok léptetőmotort? itt elsősorban a motor nyomatékára gondolok, hogyan számítjátok ki milyen teljesítményigénye van a mechanikának + a működés közben fellépő erők..? A fogsz egy kézreesőt felszereled, kipróbálod, nem jó veszel újat stb. kicsit költségesnek tűnik.
Előre is köszi Machszi


n/a (inaktív)    2005-04-24 11:32:00 [33]

Balkari!
Tényleg hidd el nagyon sajnálom ha megsértettelek, ha valami akkor ez nagyon távol állt tőlem. Csak erre a két érdekes jelenségre próbáltam felhívni a figyelmet. A melegedés mint veszélyforrás nem jöhet számításba hisz ez csak több száz fokon jelentkezik pl a forrasztópáka mágnese 350-430 C fokon veszti el a mágnesességét és nem is megmaradóan. De én már például melegítettem egy motor tengelyét amiről a fogaskereket így célszerű leszedni de kellő óvatossággal eljárva ez nem okoz gondot.A gyárban is melegen teszik rá így szorul össze a kettő igazán. A fogaskerék 0.05mm rel minuszos a tengelyhez képest
Ami a véletlen leejtést illeti az is előfordulhat. Én nem akarok túl okosnak látszani elsőre én sem hittem el, és végeztem egy kisérletet amihez csak egy rugós erőmérő kell.
A kiszerelt mágneses forgórészt kb 20 cm ről egy vaslaphoz vágva nem tulzott erővel a mágnesessége felére csökkent.
Üdv : motyoros


n/a (inaktív)    2005-04-24 09:53:00 [32]

Ha a példa a melegedésröl igaz akkor a gépekben használt motorok cseréjét panaszolná nagyon sok társunk. Ráadásul ezek a motorok nem gyári paraméterekkel üzemelnek. Picit morbid dolognak tartom magát a kalapácsot. (Még vicnek). Komolyra fordítva a szót ,ha már "hobbi"-ról beszélünk, de mégis szakmunkát végzünk! Ami itt több szakmát testesít.
Gépipar,Elektotechnika,Számítástechnika.
Azért mertem venni a bátorságot hogy nem csak szemlélő ha nem partner is szeretnék lenni és partnert szeretnék találni!
Elvégeztem egy gépipari-szakközépiskolát,tanultam és dolgoztam 13 évet mint RTV-müszerész, ebböl technikusi végzetséget is szereztem. Most 15 éve számítástecnikában dolgozom és a hardwerrel foglalkozom. Felsőfokú képesítést szereztem, tehát nem barkácsoló vagyok. Hogy ezt miért írom mind ezt le? Mert úgy érzem ,hogy szakmai leírások (könyvek,jegyzetek,puklikációk) nélkül csak ügyefogyot okoskodás azegész. Hamár Mach2 szotver szükséges magyarul miért nem kéne erről a szakterületről is.
Pl. sikerült megvennem egy régebbi könyvet nem is olyan drágán (350 Ft) melynek cime:
Barabás M-Karsai T. Villamos Forgógépek tekercselése. Azt is tapasztaltam, hogy vannak műegyetemi jegyzetek amik igen csak érdekesek ebbe a témába. Sajnos az én időm is véges , úgy éreztem mindesz témával kapcsolatban meg kellett említenem. De most már vár a házkörüli munka.
Üdv mindenkinek.

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-24 06:40:00 [30]

n/a (inaktív)    2005-04-24 06:51:00 [31]

István közel járt a jó válaszhoz az értékesebb motorokra mint irja, fel van tüntetve a kritikus lassulás de valószinű nem a mechanikus károsodásra gondolnak a gyártók.
Igy a helyes válaszért járó leejtett léptetőmotort megtartom


n/a (inaktív)    2005-04-24 06:40:00 [30]

Hát nem tudom, lehet hogy szétszedésnél felmágneseződik az állórész valami minimális mértékben, (összerakásnál ugyanannyit lemágneseződik) hol van ez az üzem közbeni állapottól, hisz akkor nagyságrendekkel nagyobb gerjesztést kap amihez képest nem oszt nem szoroz az a kis visszamaradó mágnesesség.. Szerintem nem itt kell keresni a motorok legyengülésének okait szét és összeszerelés után.Az állandó mágnes két dolgot nem szeret- olyan mint az ember- ha melegítik vagy ha ütögetik.Ha melegítik lsd Curie hőmérséklet átmenetileg vagy véglegesen elveszti mágnesességét. Weller is úgy fedezte fel a pákáját hogy beleejtette a patkómágnesét a kályhába.Ha a mágnest ütögeted vagy leejted bármilyen hihetetlen akár felére is lecsökken az ereje. Az oka valami olyasmi hogy a mikronnyi mágneses domainek a rendezett állapotból kimozdúlnak sőt kellő lassulásnál úgy is maradnak azaz egy rendezetlenebb állapot jön létre.Ha egy fizikus erre jár biztos jobban megmagyarázza. Szétszedésnél gyakran kézbekerűl a kalapács elég egy határozott ütés a tengelyre és ez végzetes lehet.


n/a (inaktív)    2005-04-24 00:54:00 [29]

Sima valtoaram nem lesz jo szerintem. Csokkeno amplitudoju aram kell. Pl magnoszalagnal a torles allando amplitudoju valtoarammal torteni, de mozgo szalag egyes pontja ahogy tavolodik a fejtol, annal kissebbb a tererosseg. Gondolom motoroknal is hasonloan kell eljarni, tehat a lemagnesezo aram amplitudojat csokkenteni fokozatosan csokkenteni kell.


n/a (inaktív)    2005-04-23 22:33:00 [28]

Egyszerűen arról van szó, hogy szétszedéskor megváltoznak a motor mágneses paraméterei. Ez pedig a tengely irányú elmozdulás (szétszedéskor) eredménye, ugyanis az állórész fémrésze felmágneseződik.
Csak egy példa: van egy olyan ötletes kis eszköz, amivel csavarhúzókat lehet felmágnesezni, hogy könnyen lehesen betenni a csavarokat szűk helyekre. Ezzel az eszközel viszont a mágnesességet újra meg lehet szüntetni, ha arra már nincs szükség. A titok pedig abban van, hogy felmágnesezéskor egyenárammal történik a kütyüben lévő tekercs gerjesztése, viszont a mágnesesség megszűntetésekor váltóáramról történik a tekercsgerjesztés. Szóval miért ne lehetne használni ezt az ötletet itt a léptetőmotorok világában?! Magyarul fogalmazva, ha a motor gerjesztés nélkül könnyen fordul (gyengültek a pólusok) váltóárammal kell gerjeszteni a tekercseket, ami úgymond lenullázza a vasmag mágnesességét.


n/a (inaktív)    2005-04-23 11:37:00 [27]

Szia!
Van egy sejtésem, mivel fizikailag nem látom a motort. Ez pedig a következő:
ELKÉPZELHETŐ? HOGY aki levágta szét is szedte!
Hiányozhat egy hullámos acél alátét az alsó capágy és a csapágyház között. A leírt jelenséget
tapasztaltam a börzében szereplő EM-93 as motoron. Alátét nélkülérezni érezni akülömbséget.
A jelenség hasonló a nagyob motornál (23LM-C200-03H). Kipróbáltam!! Elektronikán nem...
Még egy érdekes van olyan motor ahol 2 db alátét van. A forgórész tengelyét vizszintes rugalmasan belehet nyomni a motort alja irányába. Én ezt tapasztaltam.
Üdv


Előzmény: Lampas, 2005-04-22 19:06:00 [26]


Lampas | 1023    2005-04-22 19:06:00 [26]

Neem, kezzel forgatva erzed a polusokat, hat itt gyengebben erzed, konnyebb forgatni.
Kulonben van olyan magyar gyartmanyu leptetomotorom
(Mehanikai Muvek), amiben nincs allando magnes, ez siman forog meglenditve, de ha megtaplalom, bivalyeros.

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-22 13:40:00 [24]


n/a (inaktív)    2005-04-22 18:12:00 [25]

balkari!
Pedig egyszerű. Én csak azt állítom hogy ha a léptető motort leejted vagy inkább földhöz vágod akkor baja lesz, és nem azért mert elferdűl a tengelye, vagy valamilyen mechanikai sérülést szenved. Egyébként ha nem hiszed vágj egyet vagy inkább többet (mert az egy az nem statisztika) jó erősen földhöz. Ja és lehetőleg új legyen mert azon jobban észleled a változást.
Üdv:motyoros


n/a (inaktív)    2005-04-22 13:40:00 [24]

Szia!
A motor tengelye visszintesen mozog könnyen?

Előzmény: Lampas, 2005-04-21 17:17:00 [11]


n/a (inaktív)    2005-04-22 12:22:00 [23]

motyoros!
Lehet, hogy velem van a baj!!, de nem értem a kérdésedet.


n/a (inaktív)    2005-04-22 12:11:00 [22]

Én már láttam olyat, hogy egy komolyabb motor adatlapján rajta van a maximális gyorsulás (és lassítás) amit ki kell bírnia. Valahogy szállítani is kell az árut (pakolás, dobálás, rázkódásnak ki van téve ilyenkor is). Felette persze károsodhat, dehogy a vastest, csapágyazás vagy a forgórész, azt nem tudom.

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-22 12:02:00 [21]

n/a (inaktív)    2005-04-22 12:02:00 [21]

Gege!
Jó- jó, ha eltörik a mágnes az baj, de én nem erre gongoltam.
A helyes megfejtő kap egy leejtett léptetőmotort


n/a (inaktív)    2005-04-22 11:44:00 [20]

igaz!

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-22 11:28:00 [19]


n/a (inaktív)    2005-04-22 11:28:00 [19]

Ez igaz, hogy eltört! De nem azért mert lágy, hanem rideg és az nem ugyan az.


n/a (inaktív)    2005-04-22 11:23:00 [18]

én már jártam úgy,hogy leejtettem léptetőmotort és utána kuka....a forgó részen található porkohászati úton előállított mágneses anyag elég lágy...ha lepattan belőle egy kis darab az még csak hagyján, de ha elreped kettőbe, esetleg több darabba, akkor értelem szerűen az egy mágnesből már 2-3 lesz

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-22 07:43:00 [16]


n/a (inaktív)    2005-04-22 11:21:00 [17]

Hali!
A téma nagyon érdekes, ami engem is érdekel.
Szerintem a motorok mind szétszethetö és nem 1-et
már szétszedtem és raktam össze. Persze vannak trükkök az (szétszerelésnél)összerakásnál!! Régi gépiparis tanulmányaim során 3 féle vas van.
1. Tengely nem mágnéses
2. Az állórész magnesezhető
3. Forgórész állandómágnes
Ez szétszerelési tapasztalatom is. Ami ÁRÁT illeti a motoroknak az pontosan a vas speciális értéke. Szerintem. És szerintetek egy menetzárlatos motort ki kell (kb.30.e Ft) dobni? (


n/a (inaktív)    2005-04-22 07:43:00 [16]

Valóban kockázatos a léptetőmotort szétszedni, de leejteni sem érdemes, vajon miért?


n/a (inaktív)    2005-04-22 00:44:00 [15]

Részben igaz István munkahelyén lévő öreg szakik állítása is, ezt még 10-en éves koromban ismertem fel, amikor szétszedtem egy mosógépmotort. Szétszerelés után nem indult el többet, csak búgott.
Bizonyára mindenki elött ismert a felmágnesezés folyamata, illetve az ehhez kapcsolódó demagnetizálás. Nos amikor kiszeditek a léptetőmotor forgórészét, az abban lévő állandó mágnes párhuzamos irányban elhalad a motor állórészének vasmagja elött. Ennek eredményeként, maga az állórész is rendelkezni fog egy mágneses mezővel. A motort újra összerakva taszítás fog fellépni a motorban, az azonos pólusok miatt. A taszítás pedig azt eredményezi, hogy alaphelyzetben könnyebb forgatni a motort. Továbbá a gerjesztett vasmagban lévő mágnesesség rontja a gerjesztés hatásfokát. Megoldást jelenthet a váltóáramról történő gerjesztés, amivel többé-kevésbé helyreállítható az alapállapot... ez a folyamat a demagnetizálás (magnófejeknél is alkalmazzák).

Lakatos: elég leszedned a borítólemezt, és már látod is a tekercset. Ha nem húzod ki a forgórészt, nem lesz gond. Az újabb motorok pedig maguktól beállnak a helyükre, csak szép sorba húzd be a csavarokat... egyszerre mindég csak kicsit húzva az egyes csavarokon.


Kristály Árpád | 3080    2005-04-21 20:09:00 [14]

Hallihó mindenkinek!
Uraim aki már szétszedett léptető motort az tudja, hogy igen nehéz jól összerakni, sőt én úgy gondolom célszerszám nélkül igen nehéz a központba visszaállítani, azért fel a fejjel!
Én egy selejt vagy nemkárérte darabbal kezdeném a szétszedést!
Sok sikert!
Légyszíves számolj be a tapasztalataidból, az infóból biztos tanulunk, mert:
"a jó pap is holtig tanul"
Hallihó mindenkinek


Lakatos | 599    2005-04-21 19:16:00 [13]

Köszi az infot mindenkinek,megpróbálom valahogy leszedni a hátsó pajzsot,talán ha nem húzom ki a forgórészt a helyéről nem lesz baj.

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-19 12:11:00 [9]


n/a (inaktív)    2005-04-21 17:24:00 [12]

A régi munkehelyemen az "öreg" szakik mikor szédszedtek egy állandó mágneses motort egyből kersztbe rátettek a mágnesére két villáskulcsot. Én kérdeztem miért? Azt válszolták, hogy az állandó mágnes veszít az erejéből ha nyitvahaggyák az erővonalakat. Ekkor még csak "okosan" bólogattam de nem igazán hittem nekik. Pedik ezek szerint igazuk lehetet...

Előzmény: Lampas, 2005-04-21 17:17:00 [11]

Lampas | 1023    2005-04-21 17:17:00 [11]

Nem ajanlom senkinek, hogy csupan kivancsisagbol szetszedjen egy leptetomotort!
Sajat tapasztalatomat mondom el;
A keptarban az A3 gravirozo motorjairol van szo.
Bontasbol jutottam hozzajuk, de sajna az egyknek tobol levagtak a kivezeteseit.
Sebaj, gondoltam, egy ekkora cegnel semmi gond,majd kap ujakat.
A motor oldalan figyelmeztetes volt olvashato, miszerint ne szedd szet,mert romlanak a parameterei.
Javitas utan a motor mar uresen, kezzel forgatva is erezhetoen gyengebb volt mint az ikertesvere, amit nem szedtem szet. Most ez hajtja az Y tengelyt, es hamarabb lefullad, mint az azonos beallitassal mukodo X motor, pedig azon joval nagyobb a terheles.
Vajon mi ennek a magyarazata? Otlet?

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-04-19 12:11:00 [9]


n/a (inaktív)    2005-04-20 16:01:00 [10]

Lenne itt pár eladó lépetőmotor :

1. IBM unipoláris motor, 35 Ohm/fázis, felfogatás 47mm, tengely 6.35mm, 6 kivezetés 5000FT

2. Astrosyn unipoláris motor, 10 Ohm/fázis, felfogatás 31 mm, 6 kivezetés 4000Ft

3. Epson EM-93 unipoláris motor, 10 Ohm/fázis, felfogatás 31 mm, 6 kivezetés 3000Ft

Minegyik motor 1.8 fok/lépés felbontású.


http://members.chello.hu/zoltan.makra/hiv/2-2.jpg


n/a (inaktív)    2005-04-19 12:11:00 [9]

A ellenállásából kiindulva elmondható, hogy ez egy alacsony feszültségű, nagy áramú motor. Az ohm törvénybe beírva, már 10V-nál is 25A folyik az egyes tekercseken (az áram a feszültséggel egyenesen arányos).
A feszültség megállapításához elöször az áramot kell kitalálni. Ehhez viszont ki kell nyitnod a motort, és meg kell mérned a tekercselésre használt huzalok keresztmetszetét. Itt van néhány érték, amely a szigetelt vörösréz vezetékek megengedhető terhelésére vonatkozik:
0,5mm² max 7,5A
0,75mm² max 9A
1mm² max 11A
1,5mm² max 14A
2,5mm² max 20A
4mm² max 25A
6mm² max 31A
ha meg van a keresztmetszet meg van az ahoz tartozó maximális áram is, ebből pedig könnyen kiszámítható a maximális feszültség. Ha köztes keresztmetszet méreted van, akkor figyelj arra is, hogy a keresztmetszet/áram nem lineárisan növekszik.


n/a (inaktív)    2005-04-19 11:09:00 [8]

Sajnos ha nem találsz adatot a Netten, akkor csak a kisérlet marad (feltételezem nem szívesen szednéd szét). Ha van rá lehetőséged kapcsolj rá változtatható DC feszültséget, úgy, hogy legalább 2 db féltekercs legyen gerjesztve. Külömböző áramokat beállítva tesztelni kellene a melegedést 1-1h-án keresztül. Ha elérted a kb. 60°-ot, akkor ez a max áram amivel javasolt hajtatni.
Az alapfesze U=I×R és ez alapján a javasolt táp Ut=4×U. A többi finomhangolás dolga.

Előzmény: Lakatos, 2005-04-19 08:43:00 [7]


Lakatos | 599    2005-04-19 08:43:00 [7]

Sziasztok!
Kellene egy kis segítség.
Van egy
"Sigma Instruments model:20-4247td200-f044"
tipusú léptetőmotorom ami 4 tekerccsel rendelkezik 6 kivezetése van és 0.4ohm/tekercs ellenállása van.Az átmérője:105mm,hossza:120mm.

A kérdésem az lenne:Mekkora feszültséget lehet ráengedni egy ekkora motorra és vajon hány amperig lehet elmenni a beállításoknál?

Üdv:Lakatos


  Fórum főoldal  |  A lap tetejére

Időrend:
Oldal 132 / 133 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   128  129  130  131  132  133   Következő ►  Utolsó ►|


 ◊